Edukacja na nowo w szkołach polonijnych

Realizacja lekcji interdyscyplinarnych, pedagogika przygody w środowisku wielokulturowym
i rozwijanie edukacji wartości to wybrane tematy spotkania mentoringowego w Krakowie, organizowanego przez Holistic Think Tank w ramach projektu „Edukacja na nowo. Kreowanie lekcji interdyscyplinarnych dla szkół polonijnych”.

W dniach 26-29 września w Krakowie grupa nauczycieli polonijnych spotka się z ekspertami edukacyjnymi, aby pogłębić problematykę kreowania edukacji opartej na uniwersalnych wartościach.

W programie spotkania mentoringowego zaplanowaliśmy wspólnie z naszymi partnerami spotkania
z ekspertami nt. pedagogiki przygody w pracy w środowisku wielokulturowym,  praktyki wprowadzania uniwersalnych wartości w edukacji oraz warsztaty o interdyscyplinarnym podejściu do planowania lekcji. Chcemy podzielić się naszym doświadczeniem w tworzeniu scenariuszy lekcji i pokazać nowe spojrzenie na edukację – mówi Agnieszka Rybińska z Holistic Think Tank. 

Podczas wizyty w Krakowie nauczyciele polonijni z Wilna, Rzymu i Londynu odwiedzą także Muzeum Inżynierii i Techniki, w którym wysłuchają wykładu eksperta działu edukacji nt. dobrych praktyk
w wykorzystaniu przestrzeni obiektów muzealnych do tworzenia lekcji interdyscyplinarnych. Planowane jest także spotkanie z dyrekcją Instytutu Glottodydaktyki Polonistycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego
i wykład pracowników naukowych na temat nauczania języka polskiego metodą zadaniową
i interdyscyplinarną.

Spotkanie mentoringowe jest częścią projektu „Edukacja na nowo. Kreowanie lekcji interdyscyplinarnych dla szkół polonijnych” – zadanie jest dofinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2024 roku. Nasz projekt skierowany jest do nauczycieli szkół polonijnych oraz osób pracujących z młodzieżą polonijną w krajach partnerskich, takich jak Włochy, Wielka Brytania i Litwa. Celem projektu jest stworzenie innowacyjnych, interdyscyplinarnych scenariuszy dydaktycznych oraz nowoczesnych materiałów edukacyjnych, które wzbogacą edukację młodzieży polskiego pochodzenia.